wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

W Lubuskim wsparli lokalnych pszczelarzy

Data:

- REKLAMA -

Samorząd województwa lubuskiego po raz kolejny udzielił znaczącego wsparcia finansowego lokalnym pszczelarzom. W dniu 4 lipca 2024 roku, członek zarządu województwa Zbigniew Kołodziej podpisał umowy przekazujące łącznie 300 tysięcy złotych na rzecz dwóch organizacji pszczelarskich.

Lubuski Związek Pszczelarzy w Zielonej Górze otrzymał 190 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na zakup węzy pszczelej oraz promocję lubuskiego pszczelarstwa. Natomiast Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Gorzowie Wielkopolskim otrzymał 110 tysięcy złotych.

To już czwarty rok z rzędu, gdy samorząd województwa wspiera pszczelarzy. W poprzednich latach kwoty wsparcia wynosiły:

  • 2023 rok: 500 tysięcy złotych (ponad 1000 beneficjentów)
  • 2022 rok: 300 tysięcy złotych (700 beneficjentów)
  • 2021 rok: 200 tysięcy złotych (300 beneficjentów)

Zbigniew Kołodziej podkreślił, że wsparcie to jest szczególnie istotne w obliczu konkurencji ze strony importowanego miodu. Część środków ma być przeznaczona na promocję lokalnych produktów pszczelich.

Bogusław Dubiel, Prezes Lubuskiego Związku Pszczelarzy, wyraził wdzięczność za dofinansowanie, podkreślając znaczenie poprawy warunków higienicznych w pasiekach oraz promocji lokalnego miodu. Związek organizuje akcję „Kupuj miód u swojego pszczelarza”, mającą na celu zachęcenie konsumentów do wybierania produktów od lokalnych pszczelarzy.

Zenon Piniewski, Skarbnik Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, zwrócił uwagę na to, że środki te przyczynią się do poprawy zdrowia pszczół, co z kolei wpłynie na zwiększenie wydajności zapylania i produkcji miodu.

Wsparcie to ma kluczowe znaczenie dla lubuskich pszczelarzy, umożliwiając im zakup węzy pszczelej – specjalnego szablonu ułatwiającego budowę plastrów w ulach, co przyczynia się do utrzymania czystości, ochrony przed chorobami oraz poprawy kondycji i liczebności pszczół.

Źródło: lubuskie.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...