wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Poznań stawia na zieleń przy nowej drodze rowerowej

Data:

- REKLAMA -

W centrum Poznania zakończono budowę nowej drogi rowerowej, która nie tylko usprawnia komunikację, ale także znacząco wzbogaca miejską zieleń. Trasa o długości blisko 1,5 km przebiega wzdłuż ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej, stanowiąc część obwodnicy ścisłego centrum miasta.

Projekt ten wyróżnia się szczególną dbałością o środowisko naturalne. Podczas budowy zachowano istniejący drzewostan, a dodatkowo posadzono nowe drzewa i krzewy. Zimą wzdłuż trasy pojawiło się 15 platanów klonolistnych oraz ponad 3000 krzewów, w tym forsycje, berberysy, irgi i róże.

Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, zapowiada dalsze zazielenianie okolicy: „Zadanie zostanie rozszerzone o dodatkowe odbruki, dlatego nowa trasa będzie jeszcze bardziej zielona. W sąsiedztwie wybudowanej drogi, tam gdzie tylko to możliwe, zdemontowana zostanie zbędna kostka, a w jej miejscu pojawią się rośliny”.

Planowane są nasadzenia około 900 róż, 700 irg szwedzkich i 900 wydmuchrzyc piaskowych. Lista nowych roślin obejmuje również trzmieliny, rozchodniki, tawuły i pnące powojniki. Łącznie przybędzie blisko 4000 nowych roślin, co znacząco zwiększy bioróżnorodność w centrum miasta.

Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym na trasie jest specjalna nawierzchnia w dwóch miejscach, która przepuszcza wodę do korzeni rosnących obok drzew. Choć jej struktura jest nieco chropowata dla rowerzystów, zapewnia ona lepsze warunki dla drzew, umożliwiając dostęp deszczówki do ich systemu korzeniowego.

Ponadto, zastosowano zaawansowaną metodę wymiany gleby wokół istniejących drzew. Technika „wydmuchiwania” starej ziemi spomiędzy korzeni pozwoliła na wymianę podłoża na bogatsze w składniki odżywcze bez ryzyka uszkodzenia systemu korzeniowego.

Nowa droga rowerowa nie tylko ułatwia poruszanie się rowerzystom, ale także poprawia komfort pieszych dzięki równym chodnikom. Skrzyżowania na trasie zostały dostosowane do nowej infrastruktury, zapewniając spójność i bezpieczeństwo.

Ta inwestycja stanowi ważny element Programu Rowerowego Miasta Poznania, umożliwiając rowerzystom łatwiejszy dostęp do śródmieścia oraz bezpieczne dotarcie do Wartostrady i terenów rekreacyjnych. Jest to przykład, jak nowoczesna infrastruktura miejska może harmonijnie łączyć się z troską o środowisko naturalne, tworząc przestrzeń przyjazną zarówno dla mieszkańców, jak i przyrody.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...