wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Kraków wprowadza zmiany w cenach biletów komunikacji miejskiej

Data:

- REKLAMA -

Od sierpnia 2024 roku mieszkańcy Krakowa i turyści odwiedzający miasto doświadczą zmian w cenach biletów komunikacji miejskiej. Decyzja ta, podjęta przez poprzednią kadencję Rady Miasta Krakowa, ma na celu dostosowanie taryf do aktualnych kosztów utrzymania i rozwoju systemu transportu publicznego.

Nowa stawka za bilet miesięczny obejmujący wszystkie linie tramwajowe i autobusowe w I strefie biletowej wzrośnie do 90 zł. To zmiana, która niewątpliwie wpłynie na budżety regularnych użytkowników komunikacji miejskiej. Jednak nie wszystkie zmiany oznaczają wyższe koszty. Warto zwrócić uwagę na innowacyjną ofertę biletu 5+1, która może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla stałych pasażerów. Ta forma subskrypcji pozwala na znaczne oszczędności w porównaniu do standardowego biletu miesięcznego.

Od sierpnia średnia miesięczna cena w ramach subskrypcji biletu 5+1 będzie wynosiła 78 zł. Co ciekawe, jest to kwota niższa niż dotychczasowa cena biletu miesięcznego wynosząca 80 zł. Oznacza to, że pasażerowie korzystający z tej opcji nie tylko unikną podwyżki, ale wręcz zaoszczędzą w porównaniu do obecnych stawek.

Bilet 5+1 działa na zasadzie półrocznej subskrypcji, gdzie pasażer płaci pełną cenę za pięć miesięcy, a szósty miesiąc otrzymuje za symboliczną opłatą. W praktyce, za półroczny okres korzystania z komunikacji miejskiej, zamiast 540 zł (6 x 90 zł), pasażer zapłaci jedynie 470 zł.

Dodatkowo, bilet 5+1 oferuje wygodę automatycznego odnawiania się co miesiąc, eliminując konieczność regularnego zakupu biletu w automacie. To rozwiązanie nie tylko oszczędza pieniądze, ale również cenny czas pasażerów.

Warto zauważyć, że Kraków rozważa również wprowadzenie biletów odcinkowych, gdzie opłata byłaby uzależniona od przebytej odległości. Choć ta propozycja jest jeszcze w fazie projektu, może ona w przyszłości zapewnić bardziej elastyczne opcje dla osób korzystających z komunikacji miejskiej okazjonalnie lub na krótkich trasach.

Podsumowując, choć ogólna cena biletów miesięcznych wzrośnie, Kraków oferuje innowacyjne rozwiązania, takie jak bilet 5+1, które pozwalają pasażerom na optymalizację kosztów korzystania z komunikacji miejskiej. Zachęca to do długoterminowego planowania przejazdów i może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności transportu publicznego w mieście.

Źródło: UM Kraków

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...