wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Łódzcy studenci rewolucjonizują energetykę wiatrową

Data:

- REKLAMA -

Studenci Politechniki Łódzkiej osiągnęli znaczący sukces na międzynarodowej arenie, zdobywając pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie International Small Wind Turbine Contest (ISWTC) 2024. Konkurs ten odbył się w Hanze University of Applied Sciences w Groningen, a testy turbin przeprowadzono w Delft University of Technology. Polacy pokonali zespoły z Kanady, Danii, Grecji, Hiszpanii oraz Holandii, co podkreśla ich wyjątkowe osiągnięcie na tle międzynarodowej konkurencji.

Innowacyjny Projekt GUST

Zwycięska turbina wiatrowa została opracowana w ramach projektu GUST (Generative Urban Small Turbine), który zainicjowany został w 2015 roku przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE). Projekt ten angażuje interdyscyplinarny zespół studentów z różnych wydziałów Politechniki Łódzkiej, w tym mechanicznego, chemicznego, elektrotechniki, elektroniki, informatyki i automatyki, organizacji i zarządzania, inżynierii procesowej i ochrony środowiska oraz International Faculty of Engineering.

Zrównoważony Rozwój i Innowacyjność

Turbina GUST zdobyła pierwsze miejsce w kategorii zrównoważonego rozwoju (sustainability), co jest zasługą jej innowacyjnych rozwiązań. Projekt został doceniony za redukcję śladu węglowego, wykorzystanie lokalnych materiałów oraz zastosowanie biokompozytu na bazie włókien lnu. Międzynarodowe jury eksperckie szczególnie wyróżniło studentów za przeprowadzoną dogłębną analizę cyklu życia (LCA), co świadczy o ich zaawansowanym podejściu do ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Techniczne Osiągnięcia

W tym roku studenci zaprezentowali całkowicie nową konstrukcję turbiny, wyposażoną w innowacyjny generator i układ zmiennego skoku. Turbina GUST potwierdziła swoją skuteczność i niezawodność przy wiatrach przekraczających prędkości nawet 12 m/s. Dzięki temu projektowi, studenci Politechniki Łódzkiej nie tylko zdobyli uznanie, ale również przyczynili się do rozwoju technologii energetyki wiatrowej, pokazując, że możliwe jest tworzenie efektywnych i ekologicznych rozwiązań energetycznych.

Kontynuacja Prac

Zespół GUST nie spoczywa na laurach i kontynuuje pracę nad doskonaleniem swojego projektu. Ich zaangażowanie i innowacyjność stanowią inspirację dla innych studentów oraz pokazują, że polska myśl techniczna ma znaczący wkład w globalny rozwój technologii odnawialnych źródeł energii.

Podsumowanie

Sukces studentów Politechniki Łódzkiej w Międzynarodowym Konkursie Małych Turbin Wiatrowych to dowód na to, że młodzi polscy inżynierowie są w stanie rywalizować z najlepszymi na świecie. Ich innowacyjna turbina wiatrowa, opracowana w ramach projektu GUST, stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i efektywnej produkcji energii wiatrowej. Dzięki ich pracy, Polska może stać się liderem w dziedzinie małych turbin wiatrowych, przyczyniając się do globalnych wysiłków na rzecz ochrony środowiska.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...