wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Katowice zazielenią się dzięki Zielonemu Budżetowi

Data:

- REKLAMA -

Katowice szykują się na znaczące zazielenienie przestrzeni miejskiej dzięki realizacji projektów z Zielonego Budżetu. Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetargi na wykonanie nowych nasadzeń w różnych dzielnicach miasta, co przyczyni się do poprawy estetyki i jakości życia mieszkańców.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa, podkreśla znaczenie Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu jako narzędzi umożliwiających mieszkańcom współdecydowanie o rozwoju miasta. W tegorocznej edycji Zielonego Budżetu zgłoszono rekordową liczbę 252 propozycji o łącznej wartości blisko 10 mln zł.

Nowe nasadzenia obejmą różnorodne gatunki roślin, dostosowane do specyfiki poszczególnych lokalizacji. Na ul. Bocheńskiego w dzielnicy Załęże pojawią się pnącza i róże okrywowe „Nozomi”, odporne na miejskie warunki. W Murckach przy ul. Arki Bożka zasadzone zostaną róże „Ruby” o dekoracyjnych, białych kwiatach oraz cisy.

Kostuchna zyska nowe krzewy, w tym dereń świdawę i kalinę koralową, a na osiedlu Tysiąclecia pojawią się trawy ozdobne i krzewy. Szczególnie interesujący projekt dotyczy ul. Wawelskiej w centrum miasta, gdzie powstaną dwa klomby z różanecznikami i hortensjami oraz nasadzenia wrzośców i bylin.

Ważnym elementem Zielonego Budżetu jest tworzenie łąk kwietnych. Firma Państwo Łąka z Katowic zajmie się założeniem trzech takich łąk: w Kostuchnie, na Os. Paderewskiego i przy ul. Witosa. Łąki te nie tylko poprawią estetykę, ale także przyczynią się do zwiększenia bioróżnorodności i poprawy retencji wody.

Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, podkreśla, że zwiększanie liczby roślin w mieście ma nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim wpływa na bioróżnorodność, poprawia retencję wody i jakość powietrza.

Obecnie trwa weryfikacja merytoryczna 248 projektów zakwalifikowanych do kolejnego etapu. Wyniki prac i informacje o wybranych do realizacji zadaniach zostaną ogłoszone do 30 września. W czterech poprzednich edycjach Zielonego Budżetu wybrano do realizacji 347 zadań na kwotę przekraczającą 10,5 mln zł.

Inicjatywa Zielonego Budżetu w Katowicach pokazuje, jak ważne dla mieszkańców jest zwiększanie ilości zieleni w mieście. Realizacja tych projektów nie tylko poprawi estetykę przestrzeni miejskiej, ale także przyczyni się do poprawy jakości życia i środowiska naturalnego w mieście.

Źródło: katowice.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...