wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Poznańskie koziołki wracają na ratuszową wieżę

Data:

- REKLAMA -

Po ponad miesięcznej przerwie, słynne poznańskie koziołki powróciły na wieżę ratuszową, ku radości mieszkańców i turystów. Symbol Poznania, który od lat przyciąga tłumy na Stary Rynek, znów będzie cieszyć oczy odwiedzających.

Awaria mechanizmu, do której doszło 21 maja, spowodowała najdłuższą nieobecność koziołków na rynku w XXI wieku. Naprawa okazała się skomplikowana ze względu na wiek i unikatowość mechanizmu. Krzysztof Kurek, zegarmistrz i konserwator w muzeum, wyjaśnił:

„To jest mechanizm, który powstał w 1991 roku. Jest on unikatowy, prototypowy, po prostu niepowtarzalny. Przez 32 lata wykonał chyba ze 140 tysięcy skłonów, a to może powodować nieodwracalne uszkodzenia”.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki, zapewnił, że koziołki będą się ukazywać codziennie o godzinie 12:00 i 15:00, a w specjalne dni dodatkowo o 18:00. To dobra wiadomość dla miłośników tej atrakcji, którzy z niecierpliwością czekali na jej powrót.

Powrót koziołków na wieżę ratuszową jest nie tylko przywróceniem turystycznej atrakcji, ale także symbolem ciężkiej pracy i determinacji zespołu odpowiedzialnego za naprawę. Mieszkańcy Poznania oraz turyści mogą ponownie podziwiać trykające się koziołki, które stanowią nieodłączny element krajobrazu Starego Rynku.

Warto przypomnieć, że historia koziołków sięga XVI wieku, kiedy to pojawiły się na wieży ratuszowej podczas renesansowej przebudowy ratusza. Przez wieki przetrwały różne przeciwności losu, w tym uderzenie pioruna w 1675 roku czy zniszczenia wojenne w 1945 roku. Ich obecna wersja, działająca od 1991 roku, jest kontynuacją tej bogatej tradycji.

Powrót poznańskich koziołków to nie tylko przywrócenie turystycznej atrakcji, ale także ważny moment dla tożsamości miasta. Te mechaniczne figury, trykające się codziennie w samo południe, są żywym świadectwem historii i kultury Poznania, łączącym przeszłość z teraźniejszością.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...