wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Siedem nowych miast w Polsce od 2025 roku

Data:

- REKLAMA -

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) przygotowało projekt rozporządzenia, które zakłada nadanie statusu miasta siedmiu miejscowościom w Polsce od 1 stycznia 2025 roku. Ta zmiana w podziale terytorialnym kraju ma na celu uwzględnienie wniosków złożonych przez samorządy lokalne.

Nowe miasta będą zlokalizowane w różnych regionach Polski. Trzy z nich znajdują się w województwie lubelskim: Końskowola, Kurów i Wąwolnica. Pozostałe cztery to Kazanów, Kobylnica, Sobków i Zaniemyśl. Nadanie statusu miasta wiąże się z szeregiem korzyści dla tych miejscowości, w tym zwiększeniem prestiżu, poprawą wizerunku oraz potencjalnym wzrostem atrakcyjności inwestycyjnej.

Projekt rozporządzenia przewiduje również siedem zmian w granicach gmin, obejmujących m.in. relacje między gminą Chełm a miastem Chełm, gminą Moszczenica a gminą Biecz, oraz miastem Kołobrzeg a gminą Kołobrzeg. Ponadto, planowane jest jedenaście zmian dotyczących ustalenia granic miast, w tym Lubska, Lubienia Kujawskiego, Rejowca i Olsztyna.

Warto podkreślić, że proces nadawania statusu miasta jest poprzedzony konsultacjami społecznymi z mieszkańcami oraz wymaga pozytywnej opinii rady gminy. MSWiA wielokrotnie podkreślało, że uzyskanie statusu miasta może przynieść wiele korzyści, w tym możliwość ubiegania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Planuje się, że Rada Ministrów przyjmie projekt w trzecim kwartale 2024 roku. Ta decyzja może mieć znaczący wpływ na rozwój i przyszłość wymienionych miejscowości, otwierając przed nimi nowe możliwości i perspektywy wzrostu.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...