niedziela, 19 stycznia, 2025
- REKLAMA -

Mural z Beksińskim na stacji metra Służew w Warszawie

Data:

- REKLAMA -

Dzięki projektowi z Budżetu Obywatelskiego, stacja metra Służew w Warszawie zyskała nowy, wyjątkowy mural upamiętniający Zdzisława Beksińskiego, jednego z najbardziej znanych polskich malarzy. Mural, który powstał na zachodniej ścianie szybu windy prowadzącej na stację, jest hołdem dla artysty, który przez wiele lat mieszkał w tej części miasta.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) był nie tylko malarzem, ale również fotografem i grafikiem. Jego twórczość, pełna surrealistycznych i często mrocznych wizji, zdobyła uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mural na stacji Służew, wykonany przez Bartosza Podlewskiego, inicjatora projektu „Ursynowskie Murale”, przedstawia Beksińskiego w stylistyce low poly, co nadaje mu nowoczesny, trójwymiarowy wygląd. Grafika ma imponujące wymiary 226 x 750 cm i jest zabezpieczona powłoką anty-graffiti, co ma chronić ją przed aktami wandalizmu.

Miejsce, w którym powstał mural, nie jest przypadkowe. Beksiński przez wiele lat mieszkał wraz z rodziną w bloku przy ulicy Sonaty 6, niedaleko stacji metra Służew. Co ciekawe, artysta był również zawodowo związany z transportem publicznym – przez kilkanaście lat pracował w Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan”, gdzie projektował nadwozia pojazdów.

Mural opatrzony jest sentencją Beksińskiego: „Pragnę malować tak, jakbym fotografował sny”, co doskonale oddaje charakter jego twórczości. Jest to kolejny element projektu „Murale Metra”, w ramach którego na stacjach warszawskiego metra pojawiają się prace upamiętniające ważne postacie i wydarzenia. Na przykład, na stacji Ursynów można podziwiać mural z bohaterami serialu „Czterdziestolatek”, a na stacji Imielin – pedagog Marię Grzegorzewską i patrona dzielnicy Juliana Ursyna Niemcewicza. Z kolei na stacji Stokłosy znajdują się murale przedstawiające rotmistrza Witolda Pileckiego oraz kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

Inicjatywa ta nie tylko upiększa przestrzeń publiczną, ale również edukuje mieszkańców i pasażerów metra, przypominając im o ważnych postaciach i wydarzeniach z historii Polski. Mural z podobizną Zdzisława Beksińskiego jest zatem nie tylko hołdem dla artysty, ale również ważnym elementem kulturalnym i edukacyjnym warszawskiej przestrzeni miejskiej.

Źródło: um.warszawa.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Wyższe kryteria dochodowe w pomocy społecznej: Ważne zmiany od 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe, wyższe kryteria...

Wyraźny spadek poparcia Rafała Trzaskowskiego w sondażu prezydenckim

Różnica w poziomie poparcia między Rafałem Trzaskowskim a Karolem...

Polska wybierze prezydenta 18 maja Marszałek Sejmu ogłasza datę głosowania

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą...

106. rocznica Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2024 roku przypadła 106. rocznica wybuchu Powstania...