czwartek, 12 września, 2024
- REKLAMA -

Poznaj herb Poznania – nowa wystawa

Data:

- REKLAMA -

Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania zagościła wyjątkowa wystawa poświęcona herbowi miasta. Ekspozycja, zatytułowana „Poznaj herb Poznania”, została otwarta 2 sierpnia i będzie dostępna do 15 sierpnia. Składa się z 21 plansz, które szczegółowo przedstawiają historię, symbolikę oraz dzieje herbu Poznania.

Autor i cel wystawy

Pomysłodawcą wystawy jest Aleksander Bąk, heraldyzer i weksylograf, który jest synem Jerzego Bąka, artysty-plastyka odpowiedzialnego za współczesną stylistykę herbu. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, podkreśla, że celem wystawy jest upowszechnienie wiedzy o herbie wśród mieszkańców. Wiele osób zna postacie świętych Piotra i Pawła, ale nie wszyscy wiedzą, dlaczego święty Paweł zajmuje bardziej prominentne miejsce w herbie.

Struktura ekspozycji

Wystawa została podzielona na siedem sekcji, które obejmują:

  1. Historię herbu Poznania
  2. Budowę herbu
  3. Patronów miasta
  4. Orła Królestwa Polskiego
  5. Symbolikę muru miejskiego
  6. Klucze św. Piotra
  7. Koronę miasta stołecznego

Aleksander Bąk zwraca uwagę, że współczesny wizerunek herbu jest znany, ale średniowieczna symbolika wciąż pozostaje nie do końca zrozumiana. Jego teza o heraldycznym znaczeniu Poznania jako stolicy Królestwa Polskiego zaprasza do nowego spojrzenia na ten ważny symbol.

Publikacja towarzysząca

Wydarzeniu towarzyszy premiera książki „Herbowny kleynot szlachetnego miasta. Z herbem Poznania przez wieki”, autorstwa prof. Pawła Stróżyka, specjalisty w dziedzinie heraldyki. Książka, która będzie dostępna od 5 sierpnia, przedstawia historię poznańskiego herbu oraz jego ewolucję na przestrzeni wieków. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, zaznacza, że publikacja jest skierowana do wszystkich mieszkańców i pozwala na lepsze zrozumienie znaczenia herbu.

Symbolika herbu

Herb Poznania przedstawia mur obronny z trzema basztami, w którym znajduje się gotycka tarcza z piastowskim orłem. Nad środkową basztą widnieją postacie świętych Piotra i Pawła, patronów katedry poznańskiej. Klucze w bramie symbolizują samorządność, a nad herbem znajduje się złota korona, przypominająca o czasach, gdy Poznań był stolicą.

Historia i zmiany herbu

Herb Poznania przeszedł wiele zmian na przestrzeni wieków. Najstarszy znany wizerunek pochodzi z 1344 roku. W XIX wieku władze niemieckie zmieniły kolorystykę herbu, a w II Rzeczypospolitej zatwierdzono nowy wzór w 1936 roku. Po 1991 roku rozpoczęto prace nad współczesnym wzorem, który został przyjęty przez Radę Miejską w 1997 roku.

Wystawa „Poznaj herb Poznania” oraz towarzysząca jej książka stanowią doskonałą okazję do zgłębienia historii i symboliki jednego z najważniejszych znaków miejskich w Polsce.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...