czwartek, 12 września, 2024
- REKLAMA -

Projekt „Crosspaths” dla olsztyńskiego PAN

Data:

- REKLAMA -

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie został liderem międzynarodowego projektu „Crosspaths”, który ma na celu rozwój współpracy między jednostkami naukowymi w obszarze innowacji w dziedzinie żywności, zdrowia i biogospodarki. Projekt, koordynowany w ramach programu Horyzont Europa, angażuje także partnerów z Katolickiego Uniwersytetu Portugalskiego oraz Estońskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, reprezentujących tzw. kraje wideningowe, gdzie poziom doskonałości naukowej jest niższy od średniej unijnej.

Cele i działania projektu

Głównym celem projektu „Crosspaths” jest lepsze wykorzystanie inwestycji finansowanych z Regionalnych Programów Operacyjnych oraz stworzenie innowacyjnych rozwiązań w obszarze technologii żywności i zdrowia. Prof. Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu, podkreśla, że projekt ma na celu stworzenie grupy z unikalną wiedzą, co pozwoli na dostarczanie kompleksowych rozwiązań, które będą miały ograniczony wpływ na środowisko naturalne.W ramach projektu planowane są różnorodne działania, takie jak:

  • Opracowanie wspólnej strategii umiędzynarodowienia.
  • Organizacja wymian pracowników oraz wizyt studyjnych.
  • Szkoły letnie i specjalistyczne szkolenia.
  • Udział w międzynarodowych spotkaniach brokerskich.

Te działania mają na celu wzmocnienie powiązań z wiodącymi sieciami europejskimi oraz umożliwienie jednostkom naukowym stania się pożądanymi partnerami w konsorcjach programu Horyzont Europa.

Wsparcie i mentorstwo

Partnerzy projektu będą wspierani przez holenderski ośrodek mentorski Wageningen Research, co pozwoli im rozwijać kompetencje w zakresie zarządzania badaniami oraz ubiegania się o projekty badawczo-rozwojowe. To wsparcie ma na celu efektywną komercjalizację usług, które powstaną w wyniku inwestycji badawczych finansowanych z funduszy unijnych.

Znaczenie dla regionu

Koordynacja projektu przez IRZiBŻ PAN w Olsztynie to nie tylko szansa na rozwój naukowy, ale także możliwość zaprezentowania potencjału polskiej jednostki badawczej na arenie międzynarodowej. Prof. Piskuła zauważa, że zaangażowanie w projekt zwiększa szanse na wdrożenie wyników badań na rynkach europejskich.

Projekt „Crosspaths” jest finansowany ze środków unijnych i potrwa do końca kwietnia 2026 roku, z całkowitym budżetem wynoszącym prawie 1,2 miliona euro. Jego realizacja ma na celu nie tylko rozwój naukowy, ale również wzmocnienie pozycji Polski w międzynarodowej współpracy badawczej.

Źródło: olsztyn.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...