poniedziałek, 24 marca, 2025
- REKLAMA -

Projekt „Crosspaths” dla olsztyńskiego PAN

Data:

- REKLAMA -

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie został liderem międzynarodowego projektu „Crosspaths”, który ma na celu rozwój współpracy między jednostkami naukowymi w obszarze innowacji w dziedzinie żywności, zdrowia i biogospodarki. Projekt, koordynowany w ramach programu Horyzont Europa, angażuje także partnerów z Katolickiego Uniwersytetu Portugalskiego oraz Estońskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, reprezentujących tzw. kraje wideningowe, gdzie poziom doskonałości naukowej jest niższy od średniej unijnej.

Cele i działania projektu

Głównym celem projektu „Crosspaths” jest lepsze wykorzystanie inwestycji finansowanych z Regionalnych Programów Operacyjnych oraz stworzenie innowacyjnych rozwiązań w obszarze technologii żywności i zdrowia. Prof. Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu, podkreśla, że projekt ma na celu stworzenie grupy z unikalną wiedzą, co pozwoli na dostarczanie kompleksowych rozwiązań, które będą miały ograniczony wpływ na środowisko naturalne.W ramach projektu planowane są różnorodne działania, takie jak:

  • Opracowanie wspólnej strategii umiędzynarodowienia.
  • Organizacja wymian pracowników oraz wizyt studyjnych.
  • Szkoły letnie i specjalistyczne szkolenia.
  • Udział w międzynarodowych spotkaniach brokerskich.

Te działania mają na celu wzmocnienie powiązań z wiodącymi sieciami europejskimi oraz umożliwienie jednostkom naukowym stania się pożądanymi partnerami w konsorcjach programu Horyzont Europa.

Wsparcie i mentorstwo

Partnerzy projektu będą wspierani przez holenderski ośrodek mentorski Wageningen Research, co pozwoli im rozwijać kompetencje w zakresie zarządzania badaniami oraz ubiegania się o projekty badawczo-rozwojowe. To wsparcie ma na celu efektywną komercjalizację usług, które powstaną w wyniku inwestycji badawczych finansowanych z funduszy unijnych.

Znaczenie dla regionu

Koordynacja projektu przez IRZiBŻ PAN w Olsztynie to nie tylko szansa na rozwój naukowy, ale także możliwość zaprezentowania potencjału polskiej jednostki badawczej na arenie międzynarodowej. Prof. Piskuła zauważa, że zaangażowanie w projekt zwiększa szanse na wdrożenie wyników badań na rynkach europejskich.

Projekt „Crosspaths” jest finansowany ze środków unijnych i potrwa do końca kwietnia 2026 roku, z całkowitym budżetem wynoszącym prawie 1,2 miliona euro. Jego realizacja ma na celu nie tylko rozwój naukowy, ale również wzmocnienie pozycji Polski w międzynarodowej współpracy badawczej.

Źródło: olsztyn.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

W Lublinie trwa Samorządowy Kongres Trójmorza

W Lublinie trwa Samorządowy Kongres Trójmorza. Tegoroczna edycja, podobnie...

Ponad siedmiu tysiącom aptek w Polsce grozi zamknięcie. Dlaczego tak się dzieje?

2/3 aptek w Polsce może zostać zamkniętych w wyniku...

Warszawa – miasto przyszłości na mapie Europy

Warszawa po raz kolejny potwierdziła swój status dynamicznie rozwijającego...