sobota, 14 czerwca, 2025
No menu items!
- REKLAMA -

Miasto Zielona Góra monitoruje sytuację na Odrze

Data:

- REKLAMA -

W Zielonej Górze trwa intensywne monitorowanie sytuacji na Odrze w związku z zagrożeniem powodziowym. Prezydent Marcin Pabierowski uczestniczył w spotkaniu powiatowego sztabu kryzysowego, gdzie omawiano kluczowe kwestie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców oraz stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych.

Przygotowania do potencjalnych zagrożeń

Podczas spotkania, które odbyło się w starostwie zielonogórskim, przedstawiciele służb, samorządów i instytucji zaangażowanych w zarządzanie kryzysowe dyskutowali o aktualnej sytuacji na rzekach Odrze i Bobrze. Prezydent Pabierowski podkreślił, że miasto dokładnie monitoruje rozwój sytuacji, aby móc szybko reagować na ewentualne zagrożenia.

  • „Mamy przygotowane różne scenariusze działania w zależności od rozwoju sytuacji. Zabezpieczyliśmy także źródło wody pitnej dla Zielonej Góry” – zaznaczył prezydent. Na chwilę obecną prognozy wskazują, że poziomy wód nie powinny przekroczyć krytycznych wartości, jednak włodarze miasta podejmują działania mające na celu minimalizację strat materialnych.

Walka z żywiołem

Zielona Góra dysponuje około 4,5 km wałów przeciwpowodziowych, a ich stan techniczny jest regularnie sprawdzany. W przypadku dalszego wzrostu poziomu wód, rozważana jest rozbiórka elementów przystani na Odrze w rejonie Lasu Odrzańskiego. Obecnie najtrudniejsza sytuacja występuje w okolicy Nowogrodu Bobrzańskiego, gdzie służby walczą z żywiołem.

Prognozy i dalsze działania

Według prognoz meteorologicznych, fala kulminacyjna dla zielonogórskiego odcinka Odry ma nadejść w niedzielę rano. Władze miasta zapewniają mieszkańców o bieżącym informowaniu ich o sytuacji oraz o wszelkich podjętych działaniach.

  • „Czuwamy nad bezpieczeństwem zielonogórzan i wymieniamy informacje z samorządami oraz stroną rządową” – dodał prezydent Pabierowski.

Wnioski

Zielona Góra podejmuje wszelkie możliwe kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim mieszkańcom w obliczu nadchodzących zagrożeń powodziowych. Regularne spotkania sztabu kryzysowego oraz współpraca z lokalnymi instytucjami to kluczowe elementy strategii zarządzania kryzysowego w regionie. Mieszkańcy mogą być pewni, że ich bezpieczeństwo jest priorytetem dla władz miasta.

Źródło: Miasto Zielona Góra

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Warszawa centrum parlamentarnej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

W dniach 8–10 czerwca 2025 roku Warszawa stała się...

Konwent Marszałków w Szczawnicy. Samorządy województw przygotowują się na nowe przepisy i inwestycje

W Szczawnicy odbyło się II posiedzenie Konwentu Marszałków Województw...