Od 31 stycznia, w Krakowie funkcjonują nowe urządzenia, które mają służyć do sprzedaży biletów w autobusach, wszystkim, którzy nie posiadają jego papierowej, tradycyjnej wersji. W porównaniu do starszej wersji automatów, te – nowsze nie będą drukowały biletów papierowych. W zamian, automatycznie, po zakupie takiego biletu – system skasuje go w wersji elektronicznej a także przypisze go w zupełnie bezpieczny sposób do środka płatniczego jadącego konkretną linią miejską pasażera.
Aby zakupić bilet w takim urządzeniu, należy tylko zbliżyć do niego w odpowiednim miejscu kartę płatniczą, telefon, albo zegarek z funkcją płatności. Nowoczesny sprzęt sam przypisze zakupiony bilet do konkretnej karty płatniczej lub w przypadku urządzeń elektronicznych do wirtualnej karty w systemie sprzedaży biletów, szyfrując go w sposób zapewniający bezpieczeństwo transakcji. Warto też dodać, że e-biletomat nie będzie w ogóle wydawał biletów w formie papierowej.
Jak obsługiwać takie nowoczesne urządzenie?
Na początek wybierz bilet z różnego rodzaju opcji. Jest do wyboru kilka wariantów. Wybieramy taki, który najbardziej nam pasuje do naszego planu podróży. Następnie po wybraniu właściwego biletu trzeba przeprowadzić transakcję. Zbliż do takiego sprzętu kartę płatniczą, telefon, albo zegarek z funkcją płatności. Jeśli komunikat wyświetli się na zielono – oznacza to, że transakcja została zaakceptowana i zakończyła się pomyślnie. Jeśli będzie na odwrót i nie powiedzie się zakup takiego cyfrowego biletu – to znaczy, jeśli pojawi się komunikat w kolorze czerwonym, to znaczy, że z konta nie pobrana została żadna opłata. W takim wypadku można spróbować ponowić zakup biletu.
Jak można sprawdzić swój bilet?
Wystarczy, że w takim e-biletomacie na jego ekranie głównym wybierzesz opcję „Sprawdź swoje bilety” w prawym dolnym rogu i przybliżysz na przykład kartę płatniczą, którą zapłaciłeś za taki bilet, szybko pojawi się informacja o twoim bilecie i jego rodzaju, oraz dacie zakupu.
Jak kontrolerzy sprawdzą twój bilet, zakupiony w e-biletomacie?
Trzeba tutaj przyłożyć kartę bezpośrednio do czytnika, w który wyposażony jest kontroler. Co istotne, kontroler taki nie ma żadnego dostępu do danych takiego środka płatniczego. Otrzyma on jedynie informację o tym, czy faktycznie bilet został kupiony w nowym systemie. Podobnie, numer twojej karty podczas kontroli zostaje zabezpieczony oraz zaszyfrowany.
Na tę chwilę, nowoczesne urządzenie zamontowano w 151 pojazdach prywatnego przewoźnika firmy Mobilis. W kolejnych miesiącach, w planach jest zainstalowanie 760 takich sprzętów w pozostałych autobusach na terenie Krakowa oraz w części tramwajów.
Źródło: https://www.krakow.pl/