Anja Rubik – sławna na całym świecie modelka, jest również prezeską fundacji Sexed.pl. Teraz, razem z Wojtkiem Kardysiem przyjedzie do Poznania, do stolicy Wielkopolski, aby już jutro – 19 marca, o godzinie 13, wszcząć projekt pod nazwą „Bye, Bye, HPV”. Chodzi w tym wszystkim o to, aby promować profilaktykę raka szyjki macicy. Polki często mają właśnie taki problem. Oboje gości nagłośni to, by szczepić się przeciwko tej chorobie, ale przede wszystkim, by edukować o zagrożeniach, jakie niesie nie zrobienie tego. Ważne jest informowanie szczególnie młodzieży, bo to o nią także chodzi, co robić, by zachować swoje zdrowie jak najdłużej.
Dlaczego wirus HPV akurat w Polsce ma się tak dobrze, a kobiety nadal chorują na raka szyjki macicy? Skąd się biorą mity i teorie spiskowe na temat szczepionek? Czemu drugiej szansy na profilaktykę nie będzie, gdy nie zadbamy o młodzież? O tym Anja Rubik – prezeska fundacji Sexed.pl oraz Wojtek Kardyś – specjalista komunikacji online i cyfrowy ambasador UE opowiedzą w najbliższą środę. Będzie można ich posłuchać na miejskich kanałach społecznościowych – YouTube, właśnie 19 marca o godzinie 13:00.
Podczas spotkania, zostaną obalone mity związane ze szczepieniami. Goście także wezmą pod lupę to, jakie trendy kreują media społecznościowe, oraz komu tak naprawdę w dzisiejszych czasach wierzyć i w jaki sposób sprawdzać, wyszukiwać właściwe informacje?
Warto dodać, że HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego to jeden z najczęściej spotykanych wirusów w Polsce. Jest odpowiedzialny m.in. za nowotwory szyjki macicy czy głowy i szyi. Odgrywa istotną rolę w zachorowaniach na wiele innych chorób, w tym: raka odbytu, sromu, pochwy czy brodawki narządów płciowych. Szacuje się, że 75-80 proc. osób w ciągu swojego życia będzie miało z nim kontakt. Z powodu raka szyjki macicy, który prawie w 100 proc. powiązany jest z wirusem HPV, umiera blisko 5 Polek dziennie.
Przed zakażeniem może uchronić właśnie szczepionka. Od 1 września 2024 r. szczepienia dostępne są bezpłatnie – w całej Polsce – dla osób w wieku 9-14 lat. Więcej informacji na stronie www.pacjent.gov.pl.
Źródło: https://www.poznan.pl/