poniedziałek, 16 czerwca, 2025
No menu items!
- REKLAMA -

Poznań posprzątany na wiosnę – niemal 40 ton śmieci zebranych w ramach corocznej akcji

Data:

- REKLAMA -

Kanapy, opony, wózki sklepowe, a nawet perfumy Coco Chanel – tegoroczna edycja Wiosennych Porządków w Poznaniu przyniosła nie tylko imponujące liczby, ale i zaskakujące znaleziska. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski po raz kolejny pokazali, że wspólne dbanie o przestrzeń publiczną może być skuteczne i inspirujące.

Wiosna w rytmie porządków

Akcja Wiosennych Porządków to już tradycja z 27-letnią historią. W tym roku przybrała ona szczególny rozmach – trwała niemal cały kwiecień, od 1 do 27 dnia miesiąca, i zgromadziła rekordową liczbę uczestników. Aż 223 zorganizowane grupy – w sumie ponad 19 700 osób – wyruszyły z rękawiczkami i workami, by posprzątać swoje okolice.

Efekty ich pracy są imponujące: 39 ton zebranych odpadów, czyli o 1,5 tony więcej niż w ubiegłym roku. Poznaniacy pokazali, że świadomość ekologiczna rośnie, a chęć dbania o wspólne dobro łączy pokolenia i różne grupy społeczne.

Śmieci z drugiego życia – co znaleziono?

Tegoroczne „znaleziska” nie ograniczyły się do klasycznych puszek i butelek. Uczestnicy akcji natrafili na prawdziwe kurioza – m.in. zużyte meble, rowery, gaśnice, opony, a nawet oryginalnie zapakowane perfumy Coco Chanel. Wśród śmieci dominowały opakowania po napojach alkoholowych, ale nie brakowało też większych gabarytów, które nigdy nie powinny trafić do parków, lasów czy nadbrzeży rzek.

– W Poznaniu mamy ponad 10,5 tysiąca koszy na odpady. Do tego dochodzą pojemniki na śmieci przy osiedlach czy obiektach handlowych – przypomina Agata Chęcińska z Wydziału Gospodarki Komunalnej. – Mimo to wciąż znajdujemy odpady w miejscach, gdzie absolutnie nie powinny się pojawiać.

Co zrobić z problematycznymi odpadami?

Poznań stawia nie tylko na sprzątanie, ale też edukację. Miasto oferuje szereg rozwiązań, które ułatwiają mieszkańcom pozbywanie się tzw. odpadów problemowych. Farby, rozpuszczalniki, zużyty sprzęt AGD, przeterminowane leki czy baterie – wszystko to można oddać w wyznaczonych punktach, takich jak Gratowiska czy Gratowóz, który od niedawna przyjmuje także zużytą odzież i tekstylia.

Na wybranych osiedlach stoją specjalne pojemniki na elektrośmieci, a apteki i sklepy udostępniają pojemniki na leki i baterie. Stare meble można oddać w ramach tzw. odbiorów wystawkowych, które odbywają się raz w miesiącu, lub zawieźć je bezpośrednio do PSZOK-u.

Dla tych, którzy mają wątpliwości, co gdzie wyrzucić, przygotowano internetową wyszukiwarkę odpadów dostępną na miejskim portalu „Wszystko o odpadach”. Znaleźć tam można także harmonogramy odbioru śmieci i trasy Gratowozu.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Warszawa centrum parlamentarnej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

W dniach 8–10 czerwca 2025 roku Warszawa stała się...

Konwent Marszałków w Szczawnicy. Samorządy województw przygotowują się na nowe przepisy i inwestycje

W Szczawnicy odbyło się II posiedzenie Konwentu Marszałków Województw...