19 maj jest ważnym dniem dla miasta Rzeszowa. To właśnie dzisiaj, w okolicy południa oficjalnie otwarto nową placówkę, jakiej jeszcze w naszym mieście nie było. Nazywa się ona Centrum Pomocy Dzieciom. Fundacja PRO-FIL razem z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę przyczyniły się do tego, by takie miejsce powstało, a dzięki darczyńcom, którzy wsparli ten pomysł i projekt przede wszystkim finansowo – dziś dzieciaki i młodzież może, szczególnie ta dotknięta przemocą liczyć na pomoc – psychologa, prawnika, terapeuty, lekarzy i wielu innych osób.
Rzeszów na funkcjonowanie Centrum Pomocy Dzieciom przeznaczył 70 tys. złotych. W powstanie tego miejsca mocno zaangażowali się też darczyńcy: Ministerstwo Sprawiedliwości, Fundusz Sprawiedliwości, Fundacja Leroy Merlin, IOM – UN Migration, Deloitte, Makarony Polskie SA, którym nieobojętny był los małych dzieci, które często do tej pory, po doznaniu przemocy względem innych, nie miały gdzie udać się po szybką pomoc.
Nowopowstała placówka powstała nie sposób nie pominąć dzięki Fundacji PRO-FIL, która od lat działa na rzecz wzmocnienia zdrowia psychicznego najmłodszych. Badania oraz wieloletnie doświadczenie fundacji pokazuje, jak ogromne jest zapotrzebowanie na pomoc dla dzieci i młodzieży, która doświadczyła różnych form przemocy i krzywd.
Po wielu miesiącach starań, Fundacja PRO-FIL otwiera w Rzeszowie Centrum Pomocy Dzieciom. W budynku RARR przy ul. Szopena 51 w Rzeszowie wykonano gruntowny remont, aby trafiające tu młode osoby czuły się bezpiecznie i komfortowo.
Gdy dziecko zostaje pokrzywdzone przestępstwem, wiele różnych podmiotów, w tym sądy, prokuratury, ośrodki pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia, oświaty, czy policja, mają obowiązek chronić i promować prawa i dobrostan dziecka. Niejednokrotnie dziecko może uczestniczyć w równoległych dochodzeniach w różnych instytucjach, co może doprowadzić do nieprzyjemnych doświadczeń.
W Centrum Pomocy Dzieciom pod jednym dachem dzieci pokrzywdzone przestępstwem oraz ich niekrzywdzący opiekunowie otrzymają kompleksową i interdyscyplinarną pomoc. Oznacza to, że ci sami specjaliści poprowadzą sprawę dziecka, które trafi pod opiekę Centrum, od początku do końca, a na regularnych spotkaniach zespół wspólnie będzie podejmował decyzje jakiego rodzaju wsparcia dziecko potrzebuje w danym momencie. Interdyscyplinarny zespół placówki będzie działał we współpracy z lokalnymi służbami.
Działanie CPD opierają się na modelu Barnahus, który jest zaczerpnięty z USA i Skandynawii. Zapewnia on kompleksową pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy (m.in. psychologicznej, fizycznej, seksualnej), poprzez zatrudnienie wykwalifikowanego personelu (m.in. psychologów, terapeutów, prawników, psychiatrów) oraz współpracę z lokalnymi instytucjami. Jest to model skuteczny a jego liczne ewaluacje w wielu krajach wskazują na bezpośredni pozytywny wpływ na problem przemocy wobec dzieci i młodzieży.