W Białymstoku rozpoczęła działalność nowa, trzecia kadencja Białostockiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, która będzie funkcjonować przez najbliższe trzy lata – do 2028 roku. Uroczyste powołanie rady przez prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego odbyło się 20 maja i stanowi istotny krok w kierunku dalszego wzmacniania współpracy między samorządem a organizacjami pozarządowymi.
Dziesięcioosobowy zespół ekspertów i społeczników
Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, skład rady musi być równomiernie podzielony między przedstawicieli organizacji pozarządowych a reprezentantów samorządu lokalnego. Nowy skład to:
Organizacje pozarządowe:
- Grzegorz Kuczyński – Fundacja Białystok Biega
- Paweł Mickiewicz – Fundacja Okno na Wschód
- Marta Reduta-Pieczywek – Stowarzyszenie My dla Innych
- Anna Sędziak – Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych
- Bożena Wasilewska – Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza, Oddział Białostocki
Przedstawiciele samorządu:
- Gracjan Paweł Eshetu-Gabre – Radny Rady Miasta
- Katarzyna Jamróz – Radna Rady Miasta
- Anna Małgorzata Pawłowska – przedstawicielka prezydenta
- Urszula Przystupa – przedstawicielka prezydenta
- Katarzyna Subieta – przedstawicielka prezydenta
Rola rady – współtworzenie polityki lokalnej
Rada Działalności Pożytku Publicznego to organ doradczy, który bierze udział w opiniowaniu i konsultowaniu projektów uchwał, doradza prezydentowi w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz działań społecznych w mieście.
– W Białymstoku działa aż 1427 zarejestrowanych organizacji pozarządowych – podkreślił prezydent Truskolaski. – Współpraca z trzecim sektorem jest nie tylko intensywna, ale również bardzo efektywna. W 2023 roku podpisano ponad 500 umów na rekordową łączną kwotę ponad 51 milionów złotych. To dowód na to, że współpraca między miastem a NGO-sami nie tylko istnieje, ale dynamicznie się rozwija.
Trzeci sektor – nieoceniony partner w rozwoju miasta
Działalność rady to ważny element partycipacyjnego modelu zarządzania miastem, w którym mieszkańcy i społecznicy mają realny wpływ na kształtowanie polityki lokalnej. Białostocka Rada Pożytku funkcjonuje obok takich ciał doradczych jak Rada Seniorów, Rada Młodzieżowa czy Rada Kobiet – tworząc szeroki system konsultacyjny i umożliwiając reprezentację różnych grup społecznych.
Nowa rada ma być aktywnym uczestnikiem w podejmowaniu decyzji, wspierać rozwój wolontariatu, promować dobre praktyki i inicjować rozwiązania, które odpowiadają na realne potrzeby mieszkańców i lokalnych organizacji.
Społeczna odpowiedzialność i obywatelskie zaangażowanie
Białystok, poprzez powołanie rady, potwierdza swoje zaangażowanie w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, w którym organizacje pozarządowe są pełnoprawnym i ważnym partnerem w realizacji zadań publicznych. Nowa kadencja Rady Działalności Pożytku Publicznego to szansa na jeszcze lepsze dopasowanie miejskich strategii do potrzeb społeczności lokalnej i rozwój dialogu międzysektorowego.
Dzięki doświadczeniu, zaangażowaniu i różnorodności jej członków, rada ma szansę wypracować innowacyjne i skuteczne rozwiązania dla białostockiego sektora pozarządowego – i tym samym wzmocnić kapitał społeczny miasta.
Źródło: bialystok.pl