27 maja przypada Dzień Samorządu Terytorialnego – święto ustanowione na pamiątkę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, które odbyły się w 1990 roku. Data ta ma szczególne znaczenie dla wszystkich osób zaangażowanych w rozwój lokalnych wspólnot i budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
Dzień Samorządu Terytorialnego został ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 29 czerwca 2000 roku, w związku z 10. rocznicą odrodzenia samorządu terytorialnego jako fundamentu demokracji lokalnej.
Z okazji 35. rocznicy tych wydarzeń, 21 maja br. podczas 35. posiedzenia Sejmu, posłowie przyjęli uchwałę upamiętniającą tę rocznicę. W dokumencie przypomniano, że Sejm i Senat, wyłonione w pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989 roku, za jedno z kluczowych zadań reform uznały odbudowę samorządu terytorialnego, który został zlikwidowany przez władze komunistyczne w 1950 roku.
„Przyjęcie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym oraz wybory do rad gmin, przeprowadzone 27 maja 1990 r., rozpoczęły proces decentralizacji władz publicznych i budowania społeczeństwa obywatelskiego” – czytamy w uchwale.
W dokumencie Sejm wyraził głęboką wdzięczność posłom, senatorom i ekspertom, którzy w 1990 roku z determinacją i odpowiedzialnością zaangażowali się w reformy samorządowe, kształtując nowoczesne podstawy ustroju lokalnego w Polsce.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża również wielkie uznanie dla wszystkich samorządowców i pracowników samorządowych, którzy przez minione 35 lat budowali i nadal budują Polskę lokalną, dbając o nasze małe ojczyzny” – podkreślono w uchwale.
Dzień Samorządu Terytorialnego to nie tylko okazja do refleksji nad dorobkiem ostatnich trzech i pół dekady, ale również święto wspólnoty lokalnej – ludzi, którzy codziennie podejmują działania na rzecz poprawy jakości życia w swoich gminach, miastach i powiatach.
Źródło: https://www.sejm.gov.pl/, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie FB