poniedziałek, 16 czerwca, 2025
No menu items!
- REKLAMA -

Katowice łapią deszczówkę

Data:

- REKLAMA -

Katowice konsekwentnie wdrażają działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i adaptacji do zmian klimatu. Jednym z najważniejszych i najbardziej docenianych przez mieszkańców projektów jest program „Łapiemy deszczówkę”, który od 2020 roku przynosi konkretne efekty w zakresie oszczędzania wody i dbania o zieleń miejską. W tym roku miasto zapowiada instalację kolejnych 25 zbiorników na deszczówkę, które zasilą zasoby komunalne Katowic.

Woda z dachu do podlewania zieleni

Program polega na montowaniu przy budynkach należących do zasobu komunalnego specjalnych pojemników, które zbierają wodę opadową spływającą z dachów. Zgromadzona deszczówka wykorzystywana jest później do podlewania trawników, roślin i drzew na osiedlach. Jak podkreśla prezydent Marcin Krupa, to jedno z wielu działań prowadzonych w ramach adaptacji miasta do zmian klimatu.

Z jednej strony inwestujemy w dużą infrastrukturę retencyjną, zbudowaliśmy już 27 zbiorników o łącznej pojemności 11 mln litrów, a z drugiej stawiamy na lokalne, codzienne działania, jak montaż zbiorników na deszczówkę. Te drobne inwestycje mają realny wpływ na komfort życia mieszkańców – podkreśla prezydent.

Zbiorniki na kolejnych ulicach

W tym roku Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (KZGM) zakupił 25 nowych pojemników o pojemności 450 litrów każdy. Koszt inwestycji to 11,5 tys. zł. Montaż rozpocznie się już w maju i obejmie lokalizacje takie jak: ul. Grażyńskiego, Warmińska, Małopolska i Piotrowicka. Przed montażem każdorazowo prowadzona jest analiza techniczna i konsultacje z mieszkańcami oraz zarządcami budynków.

– To ekologia połączona z oszczędnością – mówi Marcin Gawlik, dyrektor KZGM. – Dzięki zbiornikom ograniczamy zużycie wody z sieci i koszty utrzymania zieleni, co przekłada się również na niższe opłaty dla mieszkańców.

Ponad 250 zbiorników już działa

Od początku akcji zainstalowano w Katowicach ponad 250 pojemników, z czego sam KZGM postawił 176 zbiorników w różnych dzielnicach, m.in. przy ul. Mariackiej, Ligonia, Bytkowskiej, Zarębskiego czy Wojewódzkiej. Ich pojemność waha się od 210 do nawet 1000 litrów, w zależności od potrzeb i warunków technicznych budynku.

Równolegle deszczówkę zbiera także Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS), które zamontowało już 77 zbiorników na swoich osiedlach – tylko w ciągu ostatnich dwóch lat pojawiły się m.in. przy ul. Pod Kasztanami czy Saint Etienne.

Przyszłość to inteligentne rozwiązania

Katowice nie poprzestają na prostych rozwiązaniach. Na nowo powstającym osiedlu KTBS przy ul. Kosmicznej zaplanowano system, w którym deszczówka będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet. Dodatkowo przewidziano ozdobny zbiornik retencyjny, zbierający wodę z placu rekreacyjnego, który nie tylko pełni funkcję użytkową, ale także poprawia estetykę przestrzeni i wspiera retencję wody.

Deszczówka to nie moda, to konieczność

Inicjatywa „Łapiemy deszczówkę” cieszy się dużym poparciem mieszkańców i staje się modelem działania proekologicznego w miastach. Z jednej strony ogranicza zużycie cennej wody wodociągowej, z drugiej – pozwala przeciwdziałać skutkom suszy i podnosi świadomość ekologiczną mieszkańców.

Katowice pokazują, że nawet niewielkie inwestycje mogą mieć ogromne znaczenie – zarówno dla środowiska, jak i dla budżetów miejskich oraz domowych. Program będzie kontynuowany, a mieszkańcy, którzy chcieliby, by zbiornik pojawił się także przy ich budynku, mogą zgłaszać takie wnioski do odpowiedniego oddziału KZGM.

Źródło: katowice.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Warszawa centrum parlamentarnej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

W dniach 8–10 czerwca 2025 roku Warszawa stała się...

Konwent Marszałków w Szczawnicy. Samorządy województw przygotowują się na nowe przepisy i inwestycje

W Szczawnicy odbyło się II posiedzenie Konwentu Marszałków Województw...