piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Czy zapowiada się rewolucja w żłobkach? Co się może zmienić?

Data:

- REKLAMA -

Zmiany w żłobkach zapowiadają nową erę troski o najmłodszych. Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ogłosiła w środę, 3 kwietnia, planowaną nowelizację ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech. Ta znacząca zmiana nada opiekunom żłobkowym status funkcjonariuszy publicznych, otwierając nowy rozdział w ich profesjonalnym życiu. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej.

Wspólna konferencja prasowa, w której wzięły udział Minister Dziemianowicz-Bąk oraz wiceminister Aleksandra Gajewska, stała się areną prezentacji kompleksowego pakietu nowych rozwiązań dla opiekunów i opiekunek żłobkowych. Celem tego pakietu jest podniesienie prestiżu zawodu oraz zapewnienie lepszych warunków pracy dla tych, którzy dbają o najmłodszych obywateli.

Projekt nowelizacji ustawy, który ma być wprowadzony, przewiduje nie tylko przyznanie opiekunom statusu funkcjonariuszy publicznych, ale także dodatek w wysokości tysiąca złotych brutto do wynagrodzenia, który ma zacząć obowiązywać od lipca. To krok w kierunku docenienia trudu opiekunów i uznania ich roli w społeczeństwie.

Niezwykle istotną zmianą będzie również ustanowienie 4 kwietnia Dniem Opiekuna Małego Dziecka. To symboliczny gest, mający na celu docenienie codziennej pracy tych, którzy opiekują się najmłodszymi. Minister Dziemianowicz-Bąk podkreśla, że to także szansa na wprowadzenie dodatkowych świadczeń dla opiekunów, takich jak specjalne dodatki czy odznaczenia.

Ale to nie koniec zmian. Projekt nowelizacji ustawy zakłada także przyznanie opiekunom dwa dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego po pięciu latach pracy. To nie tylko forma uznania ich wysiłku, ale także zabezpieczenie ich własnego zdrowia i dobrego samopoczucia, co bezpośrednio wpływa na jakość opieki nad dziećmi.

Wiceminister Gajewska podkreśla również konieczność rozszerzenia dostępu do opieki żłobkowej. Tylko 35 procent dzieci w Polsce korzysta z takiej formy opieki, co pokazuje istotę wprowadzenia zmian. W planach jest zwiększenie kwoty dofinansowania miejsca żłobkowego, aby każde dziecko miało dostęp do opieki w pobliżu miejsca zamieszkania.

Te zmiany to krok w stronę stworzenia systemowych rozwiązań wspierających opiekę nad najmłodszymi. Dzięki nim, każde dziecko będzie miało zapewnione miejsce opieki, a opiekunowie będą mogli pracować w bezpiecznych i godnych warunkach. To przełomowy moment dla całego systemu opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech.

Źródło: https://strefaedukacji.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...