wtorek, 5 listopada, 2024
- REKLAMA -

Gdzie na świecie najwięcej dzieci i młodzieży jest otyłych? Jak sytuacja ta wygląda w Polsce?

Data:

- REKLAMA -

W ostatnich 40 latach obserwujemy dramatyczny wzrost liczby otyłych dzieci i młodzieży na całym świecie. Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) budzi poważne zaniepokojenie, ujawniając, że liczba otyłych dzieci wzrosła aż dziesięciokrotnie – z 11 milionów do przerażających 120 milionów

Badanie, którego głównym autorem jest Majid Ezzati z Imperial College London, ukazuje, że największy przyrost otyłości miał miejsce w krajach o niskich dochodach, szczególnie w Azji. W 2016 roku najwięcej przypadków otyłości zanotowano w Polinezji i Mikronezji, gdzie odsetek otyłych dziewcząt wyniósł 25,4 proc., a chłopców 22,4 proc. W regionach, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu otyłość była rzadkością, dzisiaj staje się ona coraz powszechniejsza.

Niezwykle niepokojące jest również to, że otyłość dotyka coraz młodszych osób. Nadwaga występuje już u 213 milionów dzieci i młodzieży w wieku od 5. do 19. roku życia. Co więcej, dzieci z nadwagą coraz szybciej stają się otyłe, szczególnie w Azji i Ameryce Południowej. Dzieje się tak pomimo zmiany trendów w kwestii żywienia, gdzie coraz więcej dzieci jest aktywnych fizycznie, zarówno na zajęciach w szkole, jak i w drodze do niej.

Przyczynę tego dramatycznego wzrostu otyłości upatruje się przede wszystkim w powszechnym dostępie do taniej i przetworzonej żywności, która obfituje w tłuszcze i cukier. Fiona Bull ze Światowej Organizacji Zdrowia wskazuje, że zmiany w sposobie żywienia są widoczne na przestrzeni ostatnich 40 lat. Towarzyszy temu spadek aktywności fizycznej, a dzieci coraz rzadziej docierają do szkoły pieszo lub na rowerze. Ponadto, coraz mniej rodziców uczy dzieci, jak się prawidłowo odżywiać.

W obliczu tych zatrważających danych, Majid Ezzati sugeruje wprowadzenie pełnej informacji o zawartości soli, cukru, tłuszczu i kalorii na opakowaniach żywności. Ponadto, zaleca opodatkowanie produktów, które w największym stopniu przyczyniają się do otyłości. WHO zaleca nawet wprowadzenie 20-procentowego podatku na napoje słodzone, co mogłoby ograniczyć ich spożycie i zmniejszyć ryzyko otyłości.

Polska znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji, gdyż polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie. Według danych Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, już 22,3 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów ma nadwagę lub jest otyłych. Co piąte dziecko w wieku szkolnym boryka się z nadwagą lub otyłością, co stanowi dramatyczny wzrost w porównaniu z latami 70. ubiegłego wieku.

Najwięcej uczniów z nadwagą lub otyłych znajduje się w województwach mazowieckim, łódzkim, lubelskim, zachodniopomorskim oraz dolnośląskim i opolskim. Prof. Jadwiga Charzewska z Instytutu apeluje o natychmiastowe podjęcie działań przez decydentów władzy, przemysł spożywczy, służbę zdrowia i system edukacji, aby zahamować epidemię otyłości.

Epidemia otyłości staje się jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jej skutki są druzgocące, prowadząc do licznych chorób przewlekłych i znacznego pogorszenia jakości życia. Dlatego też pilne są działania mające na celu zaradzenie temu problemowi i zapewnienie zdrowszej przyszłości dla naszych dzieci.

Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...