wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

W Warszawie odsłonięto mural upamiętniający 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Data:

- REKLAMA -

W Warszawie, na ścianie budynku przy alei Wyzwolenia 2, z okazji 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej, odsłonięto mural. Uroczystość zgromadziła wybitne postaci polityczne, w tym byłych premierów i obecnych europosłów – Leszka Millera i Włodzimierza Cimoszewicza.

Leszek Miller, odnosząc się do rocznicy, wyraził swoje uczucia mówiąc, że Polska otrzymała niezwykłą szansę na czynne uczestnictwo w wysiłkach związanych z kończeniem negocjacji, podpisywaniem traktatu akcesyjnego oraz obserwacją, jak zmieniała się Polska i Europa przez ostatnie dwie dekady. Podkreślił także swoją wiarę, że obecny Sejm wykorzysta wszystkie możliwości, które daje członkostwo w UE.

Włodzimierz Cimoszewicz w swojej wypowiedzi zaznaczył, że bilans 20 lat Polski w UE jest pozytywny w każdym aspekcie – od finansów, przez gospodarkę, społeczeństwo, edukację, prawa, wolności, aż po możliwości mieszkaniowe i zawodowe. Podkreślił jednak, że Europa musi zrozumieć konieczność wzmocnienia UE, rozwijania wspólnej polityki zagranicznej i obronnej, by stać się silnym podmiotem na arenie międzynarodowej.

Były premier i szef MSZ wyraził również życzenie, by nowi liderzy Polski mieli odwagę i wyobraźnię do pchania całej Wspólnoty Europejskiej w kierunku większej integracji i siły.

Po oficjalnym odsłonięciu muralu zarówno Miller, jak i Cimoszewicz złożyli na nim swoje podpisy.

Mural, autorstwa Łukasza Bienka, przedstawia granice Polski wypełnione łąką kwietną pod niebieskim niebem, z ciemną chmurą zbliżającą się od wschodu. Tło dla Polski stanowi flaga Unii Europejskiej, otaczająca kraj z każdej strony.

20 lat temu, 1 maja, Polska oficjalnie wstąpiła do Unii Europejskiej, co stanowiło część największego rozszerzenia w historii Wspólnoty.

Źródło: Materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...