piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon rozpoczyna sprzedaż biletów przed wielkim otwarciem

Data:

- REKLAMA -

W dniu 21 i 22 czerwca odbędzie się oficjalna inauguracja Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie, zbiegająca się z początkiem letnich wakacji. Centrum, które już 23 czerwca przyjmie pierwszych gości, obiecuje być nowym, ważnym punktem na mapie edukacyjnej regionu. Przedsprzedaż biletów już się rozpoczęła, oferując odwiedzającym możliwość wcześniejszego zapewnienia sobie miejsca w dniu otwarcia.

Nowoczesna przestrzeń dla ciekawskich umysłów

Centrum Cogiteon oferuje ponad 2,2 tys. m kw. ekspozycji stałej zatytułowanej „Człowiek i jego marzenia”, która skupia się na tematach związanych z biologią, społeczeństwem, technologią, oraz przyrodą. Interaktywna wystawa składa się z około 100 eksponatów, które pozwolą odwiedzającym na głębokie zrozumienie i interakcję z prezentowanymi tematami.

Edukacyjne laboratoria i warsztaty

Oprócz wystawy stałej, w Cogiteonie znajdą się również specjalistyczne laboratoria i pracownie edukacyjne, które zostaną uruchomione pod koniec czerwca. Oferowane będą zajęcia takie jak mikroskopowanie w Laboratorium Przyrody, tworzenie obrazów w Pracowni Techniki, oraz doświadczenia z powietrzem w Laboratorium Reakcji. Dla najmłodszych przygotowano Akademię Dzieci z wystawą o polskiej przyrodzie.

Bogaty program inauguracji

Inauguracja centrum zaplanowana na 21 i 22 czerwca przyciągnie nie tylko entuzjastów nauki, ale także szerszą publiczność dzięki koncertom, spotkaniom z naukowcami, oraz wyjątkowemu mappingowi na elewacji obiektu. Całość wydarzenia dopełni otwarty teren wokół centrum, gdzie znajduje się park z naukowym placem zabaw, ogrodem na zielonym dachu oraz zabytkowym schronem paliwowym.

Architektura i koszty

Budowa Cogiteonu, która rozpoczęła się w marcu 2021 roku na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, kosztowała 284 mln zł, z czego aż 196 mln zł pochodziło z funduszy Unii Europejskiej. Nowoczesna architektura budynku nawiązuje do formy ostrosłupa trójkątnego, tworząc imponującą przestrzeń naukową i kulturalną.

Inspiracja nazwą

Nazwa „Cogiteon” jest hołdem dla łacińskiego słowa „cogito” oraz filozoficznej sentencji René Descartesa „Cogito ergo sum” (Myślę, więc jestem). Inspiracje literackie czerpie z „Pana Cogito” Zbigniewa Herberta, a przyrostek „eon” przypomina o greckich korzeniach słowa, odnoszących się do miejsc działań artystycznych i rozrywkowych.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...