Daniel Obajtek, były prezes Orlenu i obecnie kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego, został wezwany przez sejmową komisję śledczą ds. afery wizowej – poinformował przewodniczący komisji, Michał Szczerba. Datę przesłuchania zaplanowano na 28 maja. Program „Uwaga!” TVN ujawnił w reportażu poruszające relacje cudzoziemców pracujących przy gigantycznej inwestycji Orlenu o wartości 25 miliardów złotych.
Jak podaje telewizja TVN24 przewodniczący komisji śledczej Michał Szczerba oznajmił, że wezwał Daniela Obajtka na przesłuchanie planowane na 28 maja o godzinie 10. „Olefiny III. Dramatyczne relacje obcokrajowców zatrudnionych przy projekcie Orlenu. Naruszanie praw pracowniczych i eksploatacja. Ponadto, nowe fakty związane z aferą wizową, które wynikają z dokumentów” – zaznaczył Szczerba w swoim wpisie na platformie X.
TVN24 informuje, że Michał Szczerba przekazał, że komisja zgromadziła dokumenty z Ministerstwa Aktywów Państwowych, które wskazują na nieprawidłowości podczas „rekrutowania” pracowników przez dwie spółki z udziałem Skarbu Państwa – Orlen i Grupę Azoty – dla ich projektów inwestycyjnych.
Według Szczerby osoby wskazywane przez obie te spółki otrzymywały wizy jako przyszli pracownicy inwestycji, jednakże znaczna część z nich albo nie pojawiała się w Polsce, albo nie stawiała się na miejscu pracy. Szczerba wyjaśnił, że wielu z tych pracowników szybko opuszczało posady, co sugeruje istnienie kanału przemytu dla dużej liczby osób. Ponadto, donosił o nieprawidłowościach polegających na dodawaniu do listy pracowników osób, które nie miały bezpośredniego związku z danymi inwestycjami i często nie wiedziały nawet, dokąd zmierzają.
W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny Orlenu, największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i jeden z największych w Europie. Umowę na budowę tamtejszego kompleksu Olefiny III koncern podpisał ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz z Tecnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie w czerwcu 2021 roku.
Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej zajmuje się badaniem nadużyć, zaniedbań i zaniechań w procesie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce od 12 listopada 2019 roku do 20 listopada 2023 roku.