piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Jaki jest stopień bezrobocia w Polsce? W którym regionie pozostaje najwięcej osób bez pracy? Jak wypadamy na świecie?

Data:

- REKLAMA -

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ujawniło najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce, które rzucają nowe światło na sytuację na rynku pracy. Według przekazanych przez Polską Agencję Prasową informacji, szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu 2024 roku wyniosła 5,1 procent. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w marcu tego samego roku.

Co więcej, komunikat MRPiPS podkreślił, że od 1991 roku, nigdy w kwietniu nie odnotowano mniejszej liczby bezrobotnych ani niższej stopy bezrobocia rejestrowanego. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec kwietnia wyniosła 798,5 tysiąca osób, co stanowi znaczący spadek w porównaniu do poprzednich okresów.

Szacunki resortu wskazują, że najniższa stopa bezrobocia w kwietniu 2024 roku odnotowana została w województwie wielkopolskim i wyniosła zaledwie 3,1 procenta. Z drugiej strony, najwyższa stopa bezrobocia, aż 8,5 procenta, została zanotowana w województwie podkarpackim.

Dane Ministerstwa pokazują także, że liczba miejsc pracy rośnie. W poprzednim miesiącu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 88,1 tysiąca wolnych stanowisk, co stanowi o 6,8 tysiąca więcej niż w kwietniu 2023 roku. To oznacza, że pomimo spadku bezrobocia, rynek pracy nadal potrzebuje nowych pracowników, co może być dobrą wiadomością dla osób poszukujących zatrudnienia.

Nie tylko w skali krajowej, Polska odnosi sukcesy pod względem bezrobocia na tle innych krajów Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu z marca 2024 roku, Polska zajęła pierwsze miejsce wśród krajów UE pod względem niskiego poziomu bezrobocia, osiągając wskaźnik na poziomie zaledwie 2,9 procenta. To imponujące osiągnięcie, które przynosi uznanie dla polskiego rynku pracy i polityki społecznej.

Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Eurostatu pokazują, że Polska ma się dobrze pod względem bezrobocia, zarówno na arenie krajowej, jak i europejskiej. Spadek wskaźnika bezrobocia oraz rosnąca liczba miejsc pracy świadczą o pozytywnych trendach na rynku pracy, co może być dobrą wiadomością dla wszystkich zainteresowanych.

Źródło: https://www.money.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...