piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Ile zapłacimy za energię elektryczną w drugiej połowie 2024 roku? Jakie są prognozy? Z jakiego wsparcia będziemy mogli skorzystać?

Data:

- REKLAMA -

W drugiej połowie roku 2024 w Polsce mogą pojawić się istotne zmiany w cenach energii elektrycznej i gazu, a także w systemie wsparcia dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Projektowana ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw ma na celu uregulowanie tych kwestii i zapewnienie odpowiedniej ochrony dla konsumentów.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projektowane przepisy zakładają wprowadzenie maksymalnej ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za MWh. Obecnie obowiązująca cena maksymalna wynosi 412 zł netto za 1 MWh, jednak proponowane zmiany mają zwiększyć dostępność energii elektrycznej dla osób o niskich dochodach.

Bon energetyczny, który ma zostać wprowadzony, będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych spełniających określone kryteria dochodowe. Dotacje te mają wesprzeć zarówno gospodarstwa o niskich dochodach, jak i odbiorców szczególnie wrażliwych na koszty energii elektrycznej. Wśród beneficjentów bonu znajdą się również osoby korzystające z źródeł ogrzewania zasilanych energią elektryczną, takie jak pompy ciepła czy piece akumulacyjne.

Projektowane zmiany nie ograniczają się jedynie do energii elektrycznej, ale również dotyczą cen gazu. Zakłada się m.in. zmianę ceny maksymalnej paliw gazowych oraz modyfikację systemu rekompensat dla sprzedawców tych paliw. Dodatkowo, planowane są zmiany terminów dla przedsiębiorstw energetycznych, które wynikają z przedłużenia dodatkowej ochrony dla niektórych odbiorców paliw gazowych.

Celem projektowanych regulacji jest utrzymanie wsparcia dla gospodarstw domowych oraz podmiotów użyteczności publicznej poprzez częściowe pokrycie należności odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się wytwarzaniem ciepła.

Warto zauważyć, że proponowane zmiany mają na celu nie tylko zapewnienie stabilności cen energii, ale także wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz ochronę przed wzrostem ubóstwa energetycznego. Dzięki nowym przepisom, można spodziewać się zwiększenia dostępności energii elektrycznej dla szerokiego spektrum konsumentów, co może przyczynić się do poprawy warunków życia wielu rodzin.

Źródło: https://biznes.interia.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...