wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Gminy otrzymają dofinansowanie na Kluby Rozwoju Cyfrowego

Data:

- REKLAMA -

Ponad 30 mln zł zostanie przeznaczone na uruchomienie Klubów Rozwoju Cyfrowego w gminach. Celem Klubów jest umożliwienie każdej dorosłej osobie nabycia nowych lub podniesienia już posiadanych kompetencji cyfrowych. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśla, że jest to inicjatywa pilotażowa, w ramach której powstanie 64 Kluby Rozwoju Cyfrowego. Program ma być realizowany do IV kwartału 2026 roku.

Kluby Rozwoju Cyfrowego będą zlokalizowane w istniejących instytucjach samorządowych, takich jak gminne domy kultury, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej, centra nauki czy szkoły. Ich zadaniem będzie stworzenie przestrzeni, w której dorosli będą mogli w swobodnej i bezpiecznej atmosferze rozwijać swoje umiejętności cyfrowe. Kluby mają pomóc uczestnikom nauczyć się, jak bezpiecznie korzystać z cyfrowych narzędzi, takich jak Internetowe Konto Pacjenta czy e-usługi urzędowe.

Edukacja w Klubach Rozwoju Cyfrowego będzie realizowana przez co najmniej dwóch edukatorów, a działalność klubu przewidziana jest na średnio 40 godzin tygodniowo. Program szczególnie ma docierać do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, które nie posiadają podstawowych kompetencji cyfrowych. Warto zaznaczyć, że mimo iż program skierowany jest głównie do osób dorosłych, wsparcie nie powinno być odmawiane osobom poniżej 18 roku życia, chociaż nie będą one wliczane do wskaźników efektywności programu.

Projekt Klubów Rozwoju Cyfrowego wpisuje się w szerszą strategię rozwoju kompetencji cyfrowych obywateli i jest częścią większego planu wykorzystania funduszy europejskich na rozwój społeczny i edukacyjny w Polsce.

Źródło: samorzad.pap.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...