poniedziałek, 20 maja, 2024
- REKLAMA -

Cudzoziemców, którzy ubezpieczają się w Polsce, przybywa. Czy to pozytywny trend?

Data:

- REKLAMA -

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) stale rośnie, co odzwierciedla zmieniającą się rzeczywistość społeczną i ekonomiczną Polski. Koniec marca 2024 roku przyniósł kolejny rekordowy wzrost, przekraczając 1,138 miliona osób ubezpieczonych, co oznacza wzrost o 10,7 tysiąca w porównaniu z danymi z grudnia 2023 roku.

Trend wzrostowy jest zauważalny na całym obszarze Polski, a także w województwie podkarpackim. Według danych ZUS-u, liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w regionie podkarpackim nadal rośnie. Na koniec marca liczba obcokrajowców przekroczyła 17 776 osób, co oznacza wzrost o 401 osób w porównaniu z grudniem ubiegłego roku.

Porównując te liczby z danymi z końca 2020 roku, możemy zauważyć jeszcze bardziej znaczący wzrost. W ciągu zaledwie czterech lat, liczba cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u w województwie podkarpackim wzrosła o ponad 4,8 tysiąca osób, osiągając imponującą liczbę 12 933 osób na koniec 2020 roku.

Najczęściej reprezentowane narodowości wśród cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS to obywatele Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Kolumbii, Turcji i Indii. Jednak na Podkarpaciu możemy również spotkać obywateli z odległych krajów, takich jak Australia, Tajlandia, Meksyk, Egipt, Brazylia, Kuba czy Nepal.

Warto zauważyć, że nie tylko liczba cudzoziemców zatrudnionych na etatach rośnie, ale także liczba tych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Już ponad 1,2 tysiąca cudzoziemców prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, co stanowi istotny element dynamiki gospodarczej kraju.

Jednak warto zauważyć, że rzeczywista liczba obcokrajowców pracujących w Polsce może być znacznie większa. Dane ZUS-u obejmują jedynie osoby zatrudnione na etatach, co nie uwzględnia pracowników wykonujących pracę na umowy o dzieło czy pracujących nielegalnie. Dlatego też, choć dane te dostarczają cennych informacji, należy mieć świadomość ich ograniczeń.

Zmieniający się krajobraz etniczny i ekonomiczny Polski odzwierciedla globalne trendy migracyjne oraz otwartość rynku pracy na cudzoziemskich pracowników. To nie tylko wyzwanie, ale także szansa na zróżnicowanie i wzrost gospodarczy, który może przynieść korzyści zarówno obcokrajowcom, jak i Polsce jako całości.

Źródło: nadesłane materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

W Polsce coraz więcej małżeństw się rozwodzi. Dlaczego tak się dzieje?

W pierwszym kwartale 2024 roku do 47 sądów okręgowych...

Komary nie mają szans! Szczecin rozpoczyna akcję odkomarzania

W Szczecinie rozpoczęła się akcja odkomarzania, wyjątkowo wczesna w...

Ogromne złoża srebra w Polsce! Jak wpłynie to na rynek metali?

W ostatnich dniach polskie media obiegła wiadomość o odkryciu...

Pożar piekarni w Myślachowicach opanowany przez strażaków

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 01:25,...