18 maja stanie się magicznym wieczorem dla mieszkańców i odwiedzających Łódź, gdyż miasto otworzy swoje bramy do kultury podczas corocznego wydarzenia Noc Muzeów. W tym roku, 24 łódzkie instytucje kultury, nauki, rozrywki i rekreacji zapraszają na nocne zwiedzanie, obiecując niezapomniane wrażenia od popołudnia aż do północy.
Artystyczne warsztaty i historia w Muzeum Książki Artystycznej
Jedną z najbardziej interaktywnych propozycji tej nocy będzie Muzeum Książki Artystycznej, gdzie odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach sitodruku i typografii. Goście mogą przynieść własne koszulki, bluzy, czy torby materiałowe, aby nauczyć się drukować na nich unikalne nadruki. Dodatkowo, na starej maszynie drukarskiej, zwaną Bostonką, będzie można wykonać wydruki okolicznościowe – na podobnym urządzeniu Józef Piłsudski drukował gazetę „Robotnik” w latach 1895-1900.
Fotograficzna podróż w czasie w Szlachetnej Pracowni „Stykówka”
Przeniesienie się w czasie będzie możliwe w Szlachetnej Pracowni „Stykówka” na Księżym Młynie, gdzie prezentowane będą dawne aparaty fotograficzne oraz prace wykonane w szlachetnych technikach fotograficznych. Uczestnicy będą mieli unikalną szansę na zrobienie sobie portretu w technice mokrego kolodionu, co jest rzadkością w dzisiejszych czasach cyfrowej fotografii.
Radiowa historia na wystawie w Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego
Fundacja im. Stanisława Pomian-Srzednickiego zaprasza na wystawę „Z radiem przez lata – Fala Radiowa wczoraj i dziś”, gdzie prezentowane będą historyczne odbiorniki radiowe, zarówno lampowe, jak i tranzystorowe, a także radiomagnetofony i radia z gramofonem. W trakcie zwiedzania goście będą mieli okazję do odsłuchania autentycznych płyt winylowych i kaset.
Edukacja i rozrywka w Instytucie Pamięci Narodowej
Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi zaplanował pokazy technik konserwacji i reprografii dokumentów, promocję nowej gry edukacyjnej „First to Fight. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1945 – PUZZLE/MEMORY”, a także kącik dla najmłodszych z kolorowankami, rebusami i stemplami.
Komunikacja i dostępność
Łódzkie MPK oraz lokalni operatorzy elektrycznych hulajnóg zadbają o to, aby wszyscy chętni mogli wygodnie dotrzeć do uczestniczących lokalizacji. Specjalne rozkłady i linie komunikacyjne zostaną wzmocnione na czas trwania wydarzenia, a operatorzy hulajnóg oferują darmowe przejazdy.
Większość muzeów i galerii zapewnia wstęp bezpłatny, z wyjątkiem EC1 Łódź Miasto Kultury, gdzie za symboliczną złotówkę można będzie odkryć więcej tajemnic kultury.
Noc Muzeów w Łodzi obiecuje być ekscytującą przygodą pełną kultury, nauki i historii, otwierając przed mieszkańcami i gośćmi miasta niezwykłe możliwości odkrywania sztuki i dziedzictwa w zupełnie nowym świetle.
Źródło: Lodz.pl