poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Ewakuacja w Porcie Gdynia po odnalezieniu bomby lotniczej z II Wojny Światowej

Data:

- REKLAMA -

W Porcie Gdynia odnaleziono bombę lotniczą pochodzącą z czasów II wojny światowej, co spowodowało konieczność przeprowadzenia ewakuacji około 200 osób. Niewybuch został zabezpieczony przez saperów z Rozewia, którzy przetransportowali go na poligon lądowy, gdzie bomba zostanie zniszczona.

Znalezisko w porcie

Bombę odkryto w czwartek po południu podczas prac budowlanych przy Nabrzeżu Indyjskim, jednym z kluczowych miejsc w strukturze portowej Gdyni. O znalezisku poinformowano służby, które natychmiast przystąpiły do działań zabezpieczających.

Akcja saperów

Kmdr ppor. Anna Sech, rzeczniczka prasowa 3 Flotyllii Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego, potwierdziła, że odnaleziony niewybuch to 250-kilogramowa niemiecka bomba lotnicza. Saperzy, którzy przybyli na miejsce, niezwłocznie podjęli bombę i około godziny 15:00 przewieźli ją na poligon lądowy w celu unieszkodliwienia.

Ewakuacja i bezpieczeństwo

Ze względów bezpieczeństwa, okoliczni mieszkańcy oraz osoby znajdujące się w pobliżu miejsca znaleziska zostali ewakuowani. Akcja ewakuacyjna objęła około 200 osób. Rzeczniczka podkreśliła, że wszystkie działania zostały przeprowadzone sprawnie i z należytą starannością, aby zminimalizować ryzyko dla zdrowia i życia ludzi.

Konsekwencje dla Portu

Chociaż odnalezienie bomby lotniczej w takim miejscu jak port może wywołać czasowe zakłócenia w logistyce i operacjach portowych, dzięki szybkiej reakcji służb sytuacja została opanowana. Port Gdynia, będący jednym z najważniejszych portów w Polsce, jest regularnie kontrolowany pod kątem bezpieczeństwa, co obejmuje również detekcję ewentualnych niewybuchów, pozostałych po działaniach wojennych.

Dalsze działania

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w regionie będą kontynuować monitorowanie i inspekcję terenu wokół miejsca znalezienia bomby. Mieszkańcy oraz pracownicy portu mogą oczekiwać, że wszelkie niezbędne środki ostrożności zostaną zachowane, aby zapewnić ich bezpieczeństwo.

To zdarzenie jest przypomnieniem o wciąż żywej historii II wojny światowej oraz o potencjalnych zagrożeniach, które mogą czaić się pod powierzchnią ziemi, nawet po wielu dekadach od zakończenia konfliktu.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...